Beneficjent: Społeczna Szkoła Podstawowa CZAS Czersk.

Tytuł projektu: Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w Czersku.

Wartość projektu 234 800,25 zł

Wkład funduszy 201 815,25 zł

Cel główny projektu:

1. Aktywizacja i wsparcie 203 osób dorosłych w czasie do 30.11.2021 r.

2. Zwiększenie udziału dorosłych w edukacji, poprzez uaktywnienie i zaangażowanie osób dotychczas biernych edukacyjnie z wykorzystaniem zasobów partnerów.

3. Efektywne rozwiązywanie problemów społecznych wynikających z niskiego poziomu kompetencji kluczowych.




O PROJEKCIE

Akademia Sukcesu w programie LOWE

Czym jest LOWE?

Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji (LOWE ) jest określeniem nowej roli, którą szkoły mogą pełnić w aktywizowaniu dorosłych i społeczności lokalnej na rzecz rozwoju umiejętności stanowiących podstawę dla uczenia się przez całe życie, w szczególności na obszarach defaworyzowanych. Ośrodki LOWE pozwalają na kontynuację edukacji na różnych poziomach i w różnych dziedzinach, na stawianie i osiągnie celów, na radzenie sobie w różnych sytuacjach. Są to zatem umiejętności uniwersalne ułatwiające poruszanie się na rynku pracy, potrzebne dla rozwoju wspólnot, w tym społeczności lokalnych i dla rozwoju osobistego. Inaczej nazywane są kluczowymi kompetencjami, w skład których wchodzą tzw. umiejętności podstawowe. Należą też do nich umiejętności cyfrowe, których znaczenie dla wszystkich jest obecnie oczywiste.

Kadra

Szkoła zatrudnia 22 nauczycieli, wysoko kwalifikowanych (nauczyciele dyplomowani) z dużym doświadczeniem dydaktycznym i organizacyjnym przede wszystkim w ramach pracy w LO im. W. Pola w Czersku Z tej szoły bowiem pochodzi większość pracowników Akademii Sukcesu. Nauczyciele Liceum niejednokrotnie brali udział w realizacji rozmaitych zewnętrznych przedsięwzięć jak choćby program Aktywny Szkoła, Mały Grant Edukacyjny, organizują oddolnie szereg działań jak Mecz-Pol i Liga Matematyczna (system rozgrywek dla uczniów okolicznych szkół podstawowych), a także imprezy o zasięgu ogólnopolskim jak Olimpiada Mediewistyczna (XIV edycja w 2020 r), Turniej Szermierczy o Puchar w Sercu Borów (VIII edycja w 2020 r) Nauczyciele Akademii Sukcesu to nauczyciele, którzy umożliwiają nie tylko pełna realizację zadań wynikających z podstawy programowej, ale także realizują szereg dodatkowych zajęć np. doradztwo zawodowe, terapie pedagogiczne, psychologiczne i logopedyczne , pomoc dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, szermierka, koło recytatorskie, ćwiczenia z zakresu pierwszej pomocy.

Trenerzy LOWE

Bartosz Jabłonecki

Fizyka, informatyka

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz UKW w Bydgoszczy na których uzyskał tytuł magistra fizyki i inżyniera informatyki. Obie nauki są także jego pasją. Wieloletni nauczyciel (od 2004) i administrator sieci informatycznych. Lubi dzielić się wiedzą i umiejętnościami na każdym poziomie – z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Wielką przyjemność sprawia mu kontakt z ludźmi. W Akademii Sukcesu Społecznej Szkole Podstawowej prowadzi oprócz informatyki także zajęcia robotyczne.

Agnieszka Gołębiowska

Matematyka

Absolwentka matematyki na UKW w Bydgoszczy,

Nauczyciel matematyki w LO im. Wincentego Pola w Czersku od 2006 r.Od 2010 r. egzaminator maturalny. Od początku powstania szkoły jest także nauczycielem Akademii Sukcesu Społecznej Szkoły Podstawowej w Czersku. Realizowała projekty Szkoła Przyszłości i Aktywny Uczeń.

Wśród zainteresowań jest Skandynawia a szczególne język i kultura Szwecji.

Michał Spychalski

Samoobrona

Instruktor fitness, ćwiczeń siłowych, samoobrony, technik taktyk interwencji, strzelectwa sportowego. Związany ze sportami walki od 2000 r. Tytuł instruktora rekreacji ruchowej o specjalności samoobrona uzyskał na WSG w Bydgoszczy w 2016 r. Wieloletni funkcjonariusz Służby Więziennej, dowódca kompanii w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Suchej. Przechodził szkolenia wraz z byłymi operatorami Jednostki Wojskowej GROM.


Sylwia Rudzińska

Język angielski

Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Gdańskiego, pracuje jako nauczyciel od 2004 r, aktualnie w LO im. Wincentego Pola w Czersku i Akademiii Sukcesu w Czersku, gdzie min realizuje zajęcia z młodzieżą szczególnie uzdolnioną. Lubi wyzwania dlatego ukończyła także Akademię Techniczno-Rolniczą Bydgoszczy, uprawia górskie wycieczki i uczy się języka hiszpańskiego.


Krzysztof Sękielewski

DKF

  • absolwent filologii polskiej UAM w Poznaniu,
  • studia podyplomowe Wiedza o kulturze w WSH w Gdańsku – praca dyplomowa ” Różne oblicza filmu” pod kierunkiem prof. Mirosława Przylipiaka,
  • prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Raczek” przy Ośrodku Kultury w Czersku w latach 1986 – 2014,
  • uczestnik Ogólnopolskich Konferencji Filmoznawczych w Borkach i Radziejowicach,
  • organizator seminariów filmowych Adaptacje filmowe i współorganizator Święta Dokumentu w ramach działalności DKF Raczek,
  • nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze w Liceum Ogólnokształcącym w Czersku



Hieronim Kucharski

Koordynator, szermierka

Zawodowo nauczyciel historii (od 1992 r. w LO w Czersku), założyciel i dyrektor Akademii Sukcesu Społecznej Szkoły Podstawowej w Czersku. Pasjonat szermierki, od 2011 roku prowadzi treningi szermierki historycznej bronią go now. Jego zawodnicy reprezentujący klub LUKS-Pol Czersk, zdobywali tytuły Mistrzów Polski w mieczu i szabli go now. Absolwent kursów instruktora sportu na AWF w Poznaniu i AWF Katowice. Od sierpnia 2020 r. instruktor szermierki sportowej. Swoim zawodnikom umożliwia poznanie trzech broni, ale trenuje przede wszystkim szpadzistów. Jego zawodnicy startują na zawodach organizowanych pod auspicjami PZSzerm.

Mateusz Krzemiński

Pierwsza pomoc

Karierę z pacjentem rozpoczął jako opiekun w DPS dla psychicznie chorych w Chojnicach, jest ratownikiem medycznym od 2014. Pracuje dla systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w powiecie świeckim. Karierę rozpoczął jednak w Czersku.  W swoim dobytku intelektualnym posiada:- 20 artykułów o tematyce pierwszej pomocy (czasopisma „Drwal”, „Głos Lasu”, ” Przegląd Pożarniczy”)- autor aplikacji mobilnej „Telefon szkoleniowy” – aplikacja służy do ćwiczenia z dziećmi wykonywania połączenia z numerem alarmowym,- pomysłodawca seminarium naukowego „Wszystko w granicach prawa” – seminarium dla ratowników medycznych zgłębiające kompleksowo temat prawa w ratownictwie medycznym (w tym prawa pacjenta). Szkoleniami z pierwszej pomocy zajmuje się od samego początku uzyskania tytułu zawodowego, a samym nauczaniem zajmuje się od czasów szkoły średniej (zgodnie z tradycjami rodzinnymi).


Budynek

Akademia Sukcesu „Nasza Szkoła” Społeczna Szkoła Podstawowa w Czersku wynajmuje sale dydaktyczne w budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Wincentego Pola w Czersku. Umowa pozwala wykorzystywać sale LO na wszelkie działania dydaktyczne także poza godzinami wynikającymi z planu nauczania.

Szkoła znajduje się w samym centrum miasta przy drodze wojewódzkiej nr 237, tuż przy jej skrzyżowaniu z drogą krajową nr 22. Łatwo do niej dojechać wszelkimi środkami komunikacji zbiorowej i prywatnej, można dojść pieszo i dojechać rowerem (w pobliżu są ścieżki rowerowe).

Przy budynku szkoły znajduje się parking o powierzchni ponad 1000 m kw.

Naprzeciwko budynku Szkoły znajduje się przystanek dla odjeżdżających autobusem w kierunku południowym i wschodnim, 5 minut od szkoły znajduje się przystanek dla odjeżdżających w pozostałe kierunki, do dworca PKP jest ok 10 minut pieszo.


Infrastruktura

Akademia Sukcesu korzysta z infrastruktury Liceum Ogólnokształcącego w Czersku wynajmując sale w budynku na ul. Szkolnej 3. Szkoła ma do dyspozycji sale o powierzchni 60 m kwadratowych, wyposażone w niezbędne środki dydaktyczne AS korzysta z pracowni chemicznej i fizycznej liceum. Dla prac informatycznych szkoła przygotowała salę z odpowiednia infrastrukturą zasilania energetycznego,.

AS posiada także gabinet pedagoga i pomieszczenia takie jak pokój nauczycielski, gabinet wykorzystywany do zajęć indywidualnych w tym logopedycznych.

Obsługa kancelaryjna prowadzone jest poprzez sekretariat LO z wyznaczonym do obsługi szkoły pracownikiem.

Akademia korzysta z sali gimnastycznej przy ul. Szkolnej 4 wraz jej wyposażeniem. Dla pokazów artystycznych wykorzystuje leżącą nieopodal z salę widowiskową GCK znajdującą się na ul. Szkolnej 11.


Wyposażenie

Akademia Sukcesu wyposażyła salę do pokazów audiowizualnych z interaktywnym monitorem dotykowym– Newline TruTouch TWB-IC70 i system nagłaśniający amplituner Cambridge Audio One i głośniki podstawkowe Magnat Supreme 202 . Szkoła posiada także przenośny sprzęt pozwalający nagłośnić min imprezy plenerowe.

Laboratorium chemiczne Akademia doposażyła w sprzęt laboratoryjny, posiada także elementy wyposażenia pracowni fizycznej, co pozwala na ćwiczenia z zakresu optyki i elektryczności.

Do prac informatycznych szkoła zakupiła na każde stanowisko laptopy a w porozumieniu z liceum wykorzystuje specjalne zestawy pozwalające konstruować i programować roboty. Każda sala wyposażona jest w odpowiedni dla prezentacji dydaktycznych zestaw komputerowy z głośnikami i projektorem. W jednej z sal jest wspomniany wyżej ekran, w innej przystawka multimedialna do tablicy zamieniająca ja w ekran dotykowy. Szkoła wykorzystuje pomoce audiowizualne wydawnictw, wykonane przez nauczycieli oraz inne udostępnione w globalnej sieci i wykorzystuje do zdalnego nauczania platformy przygotowane przez Vulcana i eduelo

Z nietypowego wyposażenia szkoła posiada także sprzęt do nauki szermierki historycznej w systemie go now i szermierki sportowej w trzech broniach (floret, szpada i szabla) . Szkoła także posiada zestaw fantomów do zajęć z zakresu pierwszej pomocy.